Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Okuma Süresi: 2 Dakika

İş Yerindeki Stres

Benim Bugün Yaşadığım Olay

Her zamanki gibi sıradan bir gündü. Fırınların sıcaklık kontrolünü yapmaya hazırlanırken kaliteden sorumlu müdürümüz yanıma geldi. -Bu malzemeler üretime dahil olmasın bunlara dikkat edelim, dedi. Aslında bu cümlelerin arkasında gizli bir eleştirinin habercisi vardı. Beni kimsenin olmadığı daha sakin bir yere çağırdı. Ve dedi ki:

-Bugün tesise neden 08.08’de geldin?(Normalde 08.00’de olmamız gerekiyor)

-Abi(Bey diye hitap etmem çok resmi bulurum genelde) geç kalktım bugün o yüzden saatinde gelemedim.

-Tesise giriş çıkışlarımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Bunu gözlemleyen, insanların açıklarını takip eden bir sürü insan var. Senin yaptığın bu davranışı Genel müdürümüze söyleyip şikayet edebilirler.Sonra beni yanına çağırıp der ki:

-Adamlarını güdemiyor musun der!

Tamam abi dikkat ederim, dedikten sonra kendi içimde bir şeyleri söyleyememe belirtisi oldu. Saygısızlık etmemekten mi yoksa tutukluğumdan dolayı mıdır bilmiyorum, küçük yaşımdan üniversiteden mezun olup iş bulana kadar insanlar beni eleştirdiklerinde ya da laf sokmaya çalıştıklarında ani reaksiyon gösterip te hemen karşılık veremem .Bu aslında benim gibi yapan insanlarda belli bir zaman sonra içine kapanıklık, saatlerce neden böyle dedi?Ben insanların gözünde değersiz bir insan mıyım? Kimse bana saygı duyamayacak mı? Gibi bir sürü soru silsilesi beynimi kemirmeye başlar.

Müdürün o lafından sonra dişlerimi sıkıp avazım çıktığı kadar bağırmak istedim. Bu sadece o kişinin dediği lafla yapılacak bir fiili hareket değil. İnsanların çeşitli sözlü tacizlerine, sürekli ya da ara ara maruz kaldığımız için biriken bir öfke patlaması bütünüydü. Hayırdır ya, adamlarını gütmüyor musun ne demek ?Biz davar mıyız? Ağzından çıkanı kulağınız duysun. O iş o raddeye geldiğinde bunu konuşalım demek isterdim. Gerçi insanlara laf anlatsan da gene bildiğini okuyorlar. Bu arada insan dedim, o güzelim sadık hayvanlara da ayıp olacak, neyse…

Velhasıl kelam her insanın kendine özgü stresle başa çıkma yolu vardır. Bunun en iyi ilacı zaman. Evet arkadaşlar, gerçekten zaman denen mükemmel şey bütün insanlara her şeyi unutturuyor. Youtube videolarından ben psikolog Beyhan Budak’ı takip etmenizi öneririm. Adam gerçekten faydalı bilgiler paylaşıyor. http://beyhanbudak

NOT: Canınız sıkıldığında çıkın dışarıya güzel bir manzara seçin ve orada dinlendirin ruhunuzu. Gerçekten iliklerinize kadar rahatladığınızı ve aslında bu gerilimlerinin ne kadar boş olduğunu anlıyorsunuz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir