KADINLAR NEDEN MAKYAJ YAPAR?

Okuma Süresi: 3 Dakika
 • Evet, kadınlar neden makyaj yapar? Erkeklere güzel görünmek için mi? Yoksa kendileri için mi? Bu konuya değinmek üzere yazımı yazıyorum şimdi…
 • Her kadın güzel giyinmek ister değil mi? Şık bir elbise, kıyafetine uygun çanta ve ayakkabı. Takı ve kolyeler olmazsa olmaz tabi. Bir de kadınların “erken kalkarım,gerekirse aç çıkarım sokağa ama o boyayı yüzüme sürerim” dediği makyaj….
 • Biz erkekler kadınların bize güzel görünmek için makyaj yapıldığını sanıyorsunuz değil mi ?
 • Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; kadınların %60’ı, kadınlar başka kadınlara güzel görünmek için yaptığını söylüyor.
 • Bunların dışında bir Japon kozmetik firması bilimsel tezlerle bu konunun üstüne düşmüş. Uzun araştırmalar sonucunda kadınların kendilerini aynada makyajlı veya makyajsız görmesi durumlarında beynin ödül sisteminin harekete geçtiği ve bu 2 duruma göre beynin dopamin salgılayarak kadınların mutlu olduğu saptanmıştır. Bu tarz bir araştırmanın erkekler üzerinde uygulanması halinde tıraş olmanın veya yüze sürülen tıraş losyonunun erkekler içinde aynı hisleri oluşturabileceğini söylüyorlar. Gerçi erkeklerin çoğu tıraş olmayı sevmez. Çünkü, yüzümüzü çıplak gibi hissediyoruz. Devlet dairesinde çalışmıyorsak ya da özel bir sebebimiz yoksa sakalımızı kesmiyoruz:)

Gelelim Makyajın Tarihçesine

 • Eski Mısır’da kadınlar kurşun, antimon ve bakırtaşı gibi madenleri öğütülüp karıştırılarak toz halindeki bu karışımla göz makyajlarını yaparlardı. Kırmızı toprak boyasını ise hayvan yağları ile karıştırıp ruj olarak kullanmaktaydı.O dönemde oje olmadığı için, ellerine kına yakıyorlardı.Yüzlerini beyazlaştırmak için pudralar yaygınlaşmıştı.Pudra yapımında en çok kullanılan malzemeler; beyaz kurşun, tebeşir veya alçı taşı gibi maddelerdi.
 • Bir diğer ilk de Çinlilerden gelmiştir. Bir kozmetik ürünü olan ojeyi Çinliler bulmuştur. Arıların balmumu, jelatin ve diğer maddelerle karışım yaparak ojeyi üretmişlerdir. Çin’de tırnaklara sürülen renklerin özel anlamları vardı. Gümüş ve altın rengi ojeleri sadece imparatorluk hanedanı kullanabilirdi. Her kim bu renklerde oje kullanırsa idam edilirdi. Çinlilerin oje kullanımına başladığı zamanlarda Mısırlılar da elleri için kına kullanmaktaydılar.
 • Elbette tarihte makyaj yapan tek millet Mısırlılar değildir. MÖ. 1000 yıllarında Pers kadınları saçlarını ve yüzlerini kına ile boyamaktaydılar. Kadınların beyaz bir tene sahip olmanın güzellik unsuru sayıldığı dönemlerde ise, yüzlerini tebeşirle beyazlattıkları bilinmektedir.
 • 18.yüzyil dan itibaren yüzü beyazlatmak icin kursun oksit´in yani sıra cıva, kalay oksit ve talk tozu kullanılıyordu. Dudaklar ve yanaklar için gereken kırmızı boyayı; sekoya ağacı, sandal ağacı ve zincifre (doğal cıva sülfür) den üretiliyordu.
 • 19. yüzyılın ortalarında insanların bilinçlenmesi eşliğinde “kozmetik ürünler” araştırmaların ortaya çıkardığı sağlığa zararların etkisi altında bir evrim geçirdiler. Kursun oksit yerine çinko oksit, bor nitrür, pirinç unu ve talk pudrası kullanılıyordu. Kırmızı renkler; karmin (Güney Amerika ve Meksika’da kaktüslerin üzerinde asalak yaşayan bir böcek türünün diğer canlı türlerinden korunma amaçlı salgıladığı kırmızı renkli karminik asitin bu böcek türünden ekstrakte edilmesi sonucu elde edilmektedir.) den elde edilmeye başladı.

Makyaj Bu kadar Gerekli Mi?

 • Bence Güneş’in UV ışınlarından korunmak ve cilt lekelerinin önüne geçmek için makyaj değil,az miktarda güneş kreminin sürülmesinden yanayım. Aşırı sürülen ve saatlerce yüzünde duran makyajın yüzünüzdeki gözenekleri kapatıp cildin nefes almasını engelleyebilir. Bundan dolayı gözenekler daha çok büyüyüp siyah noktalar ve derin izler kötü bir görüntüye sebep olabilir.
 • Bence kadınlar evde eşlerine güzel görünmek için makyaj yapıp süslenebilirler. Dinimize göre de kadınların aşırı makyaj yapıp dışarıda diğer erkelerin ilgisini çekmesi de uygun değil.

Biz insanı en mükemmel surette yarattık.

(Tin Suresi,95/4)

KAYNAK:

https://filoji.com

https://gamzenindunyasi74.blogspot.com

https://metaneden.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir